Сторінка Історії Палацу

 

Печерський ПДЮ

 

ПДЮ: початок

Історія Палацу дітей та юнацтва Печерського району починається ще у 1939 році. Тоді, щоправда, це був зовсім інший заклад у зовсім іншому місці, але його завдання були тими ж, що і в нас сьогоднішніх – естетичне виховання дітей, можливість позашкільної роботи, центр позакласних гуртків. В довоєнні роки всі ці функції виконував районний клуб піонерів, при котрому діяли і суто ідеологічні напрямки (куди ж без них в радянські часи!), і творчі гуртки: драматичний, образотворчий. Був навіть власний духовий оркестр!

В роки німецької окупації гуртки довелося закрити, проте їх робота відновилася одразу після визволення Києва. Першим директором у післявоєнному закладі була Л.А. Люблінська.

1949 рік – районний клуб піонерів отримав статус Будинку піонерів і займав підвальне приміщення по вул. Богдана Хмельницького (тоді – вул.Леніна), 18. Для дітей працювало 15 гуртків, у тому числі драматичний, керівниками якого в різні часи були відомі артисти Анатолій Решетніков, Анатолій Горчинський, Євген Шах. Діяв дитячий духовий оркестр.

Тоді ж у Будинку піонерів з’явилася Дитяча художня студія під керівництвом Наума Йосиповича Осташинського – людини, що віддала ПДЮ більше 50 років свого життя та натхненної праці.

 

  Перший склад хору "Щедрик". Керівник І. Сабліна   Молодший склад хору "Щедрик". Керівник - О. Штукар

  

1969 рік – у Будинку піонерів працює вже 25 гуртків. Діти тут навчалися співам, малювали, грали на музичних інструментах, ставили театралізовані вистави. Працювали такі відомі дитячі творчі колективи, як хор “Світлячок” (керівник Т.М. Нижнік), хореографічні гуртки під керівництвом В.А. Ескеля, В.О. Починка, ансамбль танцю “Улыбка” під керівництвом Є.О. Ліневської.

Певний час Будинок піонерів виконував роль методичного центру для піонерських ватажків, які знаходили тут допомогу і поради у роботі з дітьми, у організації їхнього дозвілля.

 

 Туристичний похід   

 

 Нове приміщення – нова історія

Свою сьогоднішню домівку на вулиці Дарвіна, 2, ПДЮ отримав у 1965 році. Раніше у цій будівлі, зведеній ще до війни, у 1938 році, працювала середня школа № 132.

За радянських часів наш заклад називався Будинком піонерів Ленінського району, а в 1991 році був перейменований на Палац дітей та юнацтва Старокиївського району. Десять років потому, після змінення меж районів Києва у 2001-му, він увійшов до складу Печерського району столиці.

ПДЮ сьогодні – це 60 гуртків, 140 навчальних груп і майже 2 тисячі вихованців. Це 76 висококваліфікованих педагогів. Це можливості додаткової освіти і творчого розвитку, розгалужена мережа гуртків, що постійно розширюється і поповнюється сучасними цікавими напрямками.

 

Дозвілля гуртківців  Керівник гуртка Радіооператори - І.Трикозенко 1998 рік

 

Робота,  яку ми любимо

Усі заняття в межах Палацу можна розподілити за трьома напрямками:

  •  естетичний: дитячий хор «Щедрик», хор хлопчиків «Viva la musica», ансамбль естрадно-класичного танцю «Лілея», студія сольного співу «Плеяди», театральний гурток, театр моди «Галатея», народознавчий гурток «Культура рідного краю»;
  •  декоративно-прикладний: гуртки «Художнє гончарство», «Гончарство», «Кераміка», «Керамічна іграшка», «Бісерне сяйво», Дитяча художня студія,  «Образотворче мистецтво», «Намистинки», «Паперові фантазії», «Творча скарбничка», «Конструювання ляльок»,  «Радіооператори»;
  • організаційно-масовий: дитячий театр «Спалах», гурток «Юн-прес», театр ляльок «Равлик», «Берегиня», «Художнє слово», театральний гурток, хореографічний гурток, гурток «Спортивне орієнтування», «Школа лідера»,  гурток «Етнічна майстерня», спортивно-хореографічний ансамбль «ТАНцДЕМ».

 

Вихованці театру ляльок "Равлик"  Показ робіт театру моди "Галатея"

 

Однією з основних форм роботи ПДЮ є організація та проведення виховних масових заходів для школярів району за трьома віковими групами: молодшою, середньою та старшою. Нещодавно ми апробували таку інновацію: школярам Печерського району було запропоновано не окремі заходи, а цикли програм, що підсилює їхній виховний вплив. В усіх циклах програм задіяні маленькі артисти – вихованці різних гуртків та творчих колективів ПДЮ, вони виконують концертні номери, грають ролі у виставах. У більшості заходів ПДЮ беруть участь педагоги, батьки і діти.

Ми по-особливому підходимо до організації свят. Наприклад, новорічні свята завжди проходять інтерактивно – діти-глядачі беруть у них безпосередню участь. Також велику увагу приділяємо відродженню національної культури та самосвідомості – зокрема, відзначаючи національні українські свята. Вони не просто виховують патріотизм у загальногромадському сенсі,  але й сприяють укоріненню любові, поваги до людей, що живуть поруч.

 

 

 Випускник ансамблю Лілея. Відомий танцівник - Денис Матвієнко  Зразковий художній колектив дитячий театр Спалах Керівник - А.Купчик

 

Наші здобутки

Серед гуртків та колективів Палацу 5 здобули та постійно підтверджують  почесне звання «Зразковий художній колектив» - це театр «Студія 5.1», театр моди «Галатея», Дитяча художня студія, дитячий театр «Спалах» та театр ляльок «Равлик»,  а ще 2 звання «Народний художній колектив» - дитячий хор «Щедрик» та ансамбль естрадно-класичного танцю «Лілея».

Творчі здобутки багатьох художніх колективів та гуртків Палацу відомі й високо оцінені не тільки в рідному місті, але й далеко за межами України. За останні 5 років творчі колективи й гуртки Палацу одержали 7 гран-прі всесвітніх і міжнародних конкурсів, Золотий диплом, диплом лауреата першої премії, спеціальну премію за перше місце, диплом «Кращий хормейстер», 25 дипломів за перші місця в міжнародних, всеукраїнських та міських конкурсах , 9 дипломів за другі місця, 16 дипломів із відзнакою, 37 дипломів лауреатів конкурсів. Творчі колективи ПДЮ добре відомі як в Україні, так і за її межами: в Австрії, Болгарії, Італії, Канаді, Латвії, Німеччині, Польщі, Росії, Словаччині, США, Туреччині, Франції.

 

Вокальний гурток Веселка. Керівник - А. Толстова  Народний художній колектив, ансамбль естрадно-класичного танцю Лілея. 1995

 

 Колектив, яким ми пишаємося

Педагоги, що працюють у ПДЮ, - наша головна цінність та гордість. Їх досвід, знання, їх щира любов до дітей та до своєї справи стали запорукою популярності нашого закладу серед учнів Печерського району. Дітям цікаво працювати із педагогами, тому вони з року в рік переступають поріг нашого Палацу і наповнюють своїм сміхом коридори і класи.

Сьогодні у ПДЮ викладають і колишні вихованці нашого закладу – 15 нинішніх педагогів колись відвідували тут гуртки та позакласні заняття. Деякі з них тільки розпочинають свій творчий і педагогічний шлях,  інші очолюють вже всесвітньо відомі колективи.

Педагогічний колектив Палацу – люди, закохані у свою справу, досвідчені фахівці. Серед наших колег є і заслужений артист України, і заслужений працівник культури,  заслужені діячі мистецтв, майстри спорту міжнародного класу, відмінники освіти України. Багато педагогів нагороджено Почесними грамотами КМДА та ПРДА, грамотами Головного та районного управлінь освіти і науки м. Києва.

Усі педагоги ПДЮ систематично проходять переатестацію та підвищують власну кваліфікацію згідно з планом, проводять семінари, конференції та відкриті заняття, беруть участь в методичних об’єднаннях району та міста.

Окрім педагогічної діяльності, в стінах ПДЮ активно проводиться і науково-методична робота. Так, 2006 року вийшла друком методична збірка «Обряди та звичаї українського народу» (автор - методист Завялова О.М.), що включає в себе 9 сценаріїв обрядових, календарних та родинних свят для постановки силами дитячих колективів. Автор одержала почесну грамоту Міністерства освіти та науки України.

Проведена  робота над багатьма методичними розробками. А саме:

  • «Досвід роботи ПДЮ з організації та проведення новорічних свят для школярів Печерського району»,
  •  історико-патріотичні змагання зі спортивного орієнтування «Кубок Печерська»,  
  •  цикл спортивно-краєзнавчих ігор  «Вересневі мандри Печерськом».

Методична робота проводиться за багатьма напрямами та щорічно поповнюється розробками педагогів Палацу, проектами вихованців і заходами, що  проводяться спільно з освітніми установами району.

  

  

 

Сучасність і майбутнє Палацу

Сучасне соціальне життя швидко змінюється – і наша діяльність також зазнає відповідних змін. Ми впроваджуємо інноваційні технології в управлінні Палацом, розробляємо нові підходи до організації його діяльності.

Нове в основі діяльності ПДЮ – орієнтація на соціальне замовлення та базування на відповідних системах моніторингу освітніх потреб та послуг. Простіше кажучи, ми не нав’язуємо вихованцям те, що потрібно, а пропонуємо те, у чому вони зацікавлені.

ПДЮ поступово перетворюється на соціальний інститут, який своєю організаційно-педагогічною та освітньо-виховною діяльністю буде сприяти професійному самовизначенню, розкриттю творчого потенціалу особистості шляхом участі у різних видах діяльності позашкільного закладу.

Займаючись у гуртках  Палацу дитина може обрати для себе індивідуальну систему підготовки і паралельно оволодіти кількома профільними напрямками. Кожен вихованець нашого закладу моделює свій індивідуальний освітній шлях.Вже під час навчання, наші вихованці отримують реальні можливості випробувати свої сили і перевірити здобуті знання: для творчих колективів це виступи на великій професійній сцені, гастрольні поїздки тощо; у студіях образотворчого мистецтва, кераміки і т.ін. – конкурси робіт, виставки, творчі майстерні.

Про високий рейтинг Печерського ПДЮ свідчить неодноразове позитивне висвітлення його роботи в ЗМІ:про дитячі колективи Палацу знімають телепередачі і створюють радіопрограми, їх запрошують до участі у концертах. На сторінках київських газет та журналів періодично з’являються іміджеві статті про Палац, відгуки про успіхи дитячих творчих колективів.

Згідно наказу Міністерства освіти та науки України № 1157 від 14 серпня 2017 року Палац дітей та юнацтва Печерського району міста Києва було внесено до Переліку найбільших позашкільних навчальних закладів України.

Ми сподіваємося, що рейтинг Печерського ПДЮ зростатиме і надалі. Вірити в це дозволяє незмінна  популярність нашого Палацу і його гуртків серед дітей та батьків. Ми постійно вдосконалюємо якість та збільшуємо обсяг пропонованих в межах Палацу педагогічних послуг: кількість гуртків зростає, професіоналізм педагогів теж.

  Приходьте до нас!

Нам довіряють своє дитинство кращі люди планети – діти. І ми пишаємося цією довірою!